_1602420735.jpg

KATALİTİK KONVERTÖR TEDARİKÇİLERİNİZİ BİLMEK

                Yolsuzluk, dolandırıcılık, kara para aklama ve yasa dışı faaliyetlere (örneğin terörizm dahil) karşı mücadelenin bir parçası olarak, birçok ülke "Müşterinizi Tanıyın" (KYC) olarak bilinen yasalar çıkarmıştır. Örneğin Amerika'da, Mali Suçları Uygulama Ağı 2014 yılında Müşterinizi Tanıyın (KYC) gereksinimlerini önerdi ve bu 2016'da yasalaştı. Bu, bir işletmenin müşterilerin kimliğini doğrulamak için öncesinde veya sırasında gerçekleştirmesi gereken adımları özetlemektedir onlarla iş yaptıkları zaman.

KYC süreçleri, dünyanın dört bir yanındaki finans kurumları tarafından benimsenmiştir; bankalar, sigortacılar, ihracat kredi açıcı ve diğer finans kurumları, müşterilerin ayrıntılı "durum tespiti" bilgileri sağlamalarını giderek daha fazla talep etmektedir. Ve Müşterinizi Tanıyın süreçleri, önerilen müşterilerinin, temsilcilerinin, danışmanlarının veya dağıtıcıların uyumlu olmasını sağlamak amacıyla her büyüklükteki şirket tarafından da kullanılır.

KATALİTİK KONVERTÖR GERİ DÖNÜŞÜM ENDÜSTRİSİNDE KYC

            Geleneksel olarak nakite dayalı herhangi bir endüstri, etik olmayan ve cezai işlemlerin kurbanıdır ve hurda dönüştürücü pazarının son yirmi yılda hızlı genişlemesi, onu potansiyel olarak yasadışı veya vicdansız faaliyetler için çekici bir pazar haline getirmektedir. Dönüştürücüler hakkında pek çok hikaye değiştirildi ve daha sonra gerçekte olduklarından daha değerli olarak satıldı; "kaybolma" için ödenen grupların yüzdesi; tahlil numunelerinin "düzenlenmiş" sayısı . Bu örnekler ne kadar kötü olsa da, dönüştürücüler için aklanan parayla ödeme alma olasılığı, satıcının yasayı çiğnemeye suç ortağı olmaya ve buna eşlik eden cezalara yol açar!

Bu nedenle, olasılıkla bir soruşturmanın parçası haline gelmeden önce herhangi bir riski ortadan kaldırmak için mümkün olduğunca çok şey yapmanın önemli olduğuna inanıyoruz. KYC prosedürlerinin benimsenmesi, potansiyel olarak riskli müşterilerin analiz edilmesine yardımcı olurken, aynı zamanda aklama önleme mevzuatına da uyacaktır.

 

Müşterilerin bir KYC Formu doldurmasını sağlayın

Kendi politikanızın uyumlu olmak olduğunu belirterek, kendinizi herhangi bir yasal sonuçtan koruma ihtiyacı konusunda açık ve dürüst olmanızı sağlar. Bu yaklaşım, potansiyel bir yeni müşteriyle çalışmanın uygulanabilirliğini değerlendirmek için ihtiyaç duyacağınız bilgileri aramanıza yardımcı olacaktır.

Şirketin / sahibinin adı, iş adresi, telefon numarası ve e-posta adresi gibi temel bilgileri elde ederek müşterinin kimliğini belirleyerek başlayın. Diğer yararlı bilgiler banka ayrıntılarını ve referansları içerebilir.

 

Bir Müşteri Tanımlama Programı (CIP) oluşturun

CIP, müşterinin kimliğini ve yaşaya bilirliğini doğrulamak için KYC Formunun verilerini nasıl kullanacağınızı belirtmelidir. 

 

Müşteri Durum Tespitini (CDD) değerlendirin

CDD , potansiyel müşterinin mülkiyet yapısı ve iş faaliyetleri hakkında mümkün olduğunca tabii ki yasal yollarla keşfetmeyi içerir. Ne kadar çok şey öğrenirseniz, kendi işinizin riskini o kadar iyi değerlendirebilirsiniz. Dikkate alınması gereken bazı yüksek risk senaryoları şunları içerir:

  • Mülkiyet yapısının karmaşıklığı
  • Kötü düzenlenmiş bir endüstride faaliyet göstermek
  • İşyeri Örneğin, yaptırımlara maruz kalan bir ülke veya bölgede veya terörist faaliyetler için bilinen bir üsse dayanıyorsa, bu çok yüksek bir risktir.
  • Nakit ağırlıklı iş (ve katalitik dönüştürücü pazarında bu oldukça yaygındır)
  • Hissedar kimliği kasıtlı olarak alıkonulmuş, iş dünyasında şeffaflık eksikliği olduğunu gösterir

 

Müşterileri izlemeye devam edin

"Müşterinizi Tanıyın" sürekli bir süreç olarak görülmelidir. KYC testinizi bir kez geçmek, işlerin değişemeyeceği anlamına gelmez. Olağandışı veya şüpheli davranışlar işaretlenmeli ve yasa dışı faaliyet durumları size bildirilirse iş ilişkisi derhal sonlandırılmalıdır. Olağandışı bir etkinliği Şüpheli Etkinlik Raporu doldurarak bildirebileceği için kendi bankanızla da konuşun.

 

Bunların hepsi sizin için biraz aşırı görünebilir ve çoğu kişi için, işinizin finansmanı için veya uyumsuzluktan kaynaklanan yasal sorunlar için çok az önemli risk olasılığı olduğuna katılıyoruz. Yine de, bu yılın başlarında bildirdiğimiz gibi, şu anda ABD'de devam eden kovuşturmalar var. Ve tabii ki Volkswagen emisyon skandalı "Dieselgate" i kim unutabilir? 

 

Bu nedenle, öncelikle kendi işinizin endüstri standartlarına ve yönetmeliklerine uygun olmasını sağlamanızı, ikinci olarak da "Müşterinizi Tanımak" için kapsamlı adımlar atmanızı tavsiye ediyoruz!

Hakkımızda

Catkon, kullanılmışkatalitik konvertörlerinönde gelen bir alıcısıdır ve son 20 yıldırkatalitik konvertörlerigeri dönüştürüyoruz.Bu nedenle, 10000'den fazla öğeyi listeleyen ve neredeyse her gün Devamı

Hizmetlerimiz

Hızlı Erişim

İletişim Bilgilerimiz

  1. Adres: Yenimahalle/ANKARA
  2. Telefon:
  3. Telefon:
  4. E-posta: info@catkon.com