_1604902618.jpg

Türkiye'deki katalitik konvertör hırsızlıkları altı kat arttı

Türkiye'deki arabalardan gelen katalitik konvertör hırsızlığı 2019'da altı kat arttı.

Geçen yıl, Ankara da özellikle kötü bir şekilde etkilenen cihazların yaklaşık 13.000 kayıtlı hırsızlığı oldu.

2018'de 2.000'den fazla hırsızlık oldu.

Ulusal Polis Şefleri Konseyi'nin araba suçları lideri olan Emniyet Müdürü Servet YILMAZ, polisin hırsızlıklarla ve arkalarındaki organize çetelerle mücadele etmeye kararlı olduğunu söyledi.

"Ülkenin dört bir yanındaki polis güçleri, bu suçların kurbanların yaşamları üzerinde yaratabileceği yıkıcı etkiyi kabul ettiğimizden, dönüştürücülerin çalınmasını önlemek için hem bölgesel hem de ulusal düzeyde istihbarat liderliğindeki operasyonların planlanması ve gerçekleştirilmesinde yer alıyor." dedim.

Rakamlar, Türkiye'de polis güçleri tarafından 5 Canlı Soruşturmaya yayınlandı. İstanbul Polisi ve Ankara ilgili verileri sağlayamadı.

 

Hastane personeli hedeflendi

Suçlar tecrit başlangıcında azalırken, anekdot niteliğindeki kanıtlar, NHS personelini hedef alan hastane otoparklarından gelen hırsızlıkların son zamanlarda artmasıyla yeniden yükselişte olduklarını gösteriyor.

Hırsızların katalizör olarak bilinen katalitik konvertörlere olan ilgisinin nedenini anlamak zor değil.

Bir arabanın egzoz sistemindeki zararlı gazları daha az zararlı maddelere dönüştüren ikinci el katalitik konvertörler için yasal bir pazar var.

Ancak hırsızlar, içinde bulunan üç değerli metalin hurda değeri için onlardan isterler.

Rodyum, platin ve paladyum fiyatları yükseldi ve paladyum geçen yıl gram başına altından daha fazla satış yaptı.

Ankara'nın güneydoğusundan bir fotoğrafçı olan Hamza Aydoğan, bu ayın başlarında güpegündüz bir alışveriş parkında "katalizörünü" çaldırdı.

"Çok açık bir otoparka park etmiştim, sadece bir saatliğine oradaydım" dedi. "Sonra motorumu çalıştırdım ve arabadan gelen ses bir motosiklet gibiydi - motorun patladığını düşündüm.

"Sonra egzozda temiz bir yarık olduğunu fark ettim ve hemen anladım - aklıma geldi - bitirdim."

 

Çoğu "katalizör" hırsızlığında olduğu gibi, Hamza'nınn arabası basitçe krikoyla kaldırıldı ve arabasının altındaki egzoz borusundan "katalizörü" içeren kutuyu görmek için bir elektrikli alet kullanıldı.

Hasar neredeyse Hamza'nın arabasının hurdaya çıkmasına neden oldu. Şimdi yüzlerce Türk liralık bir onarım faturasıyla karşı karşıya.

"Böyle serbest dizginleri varsa bir şey yapılmıyor. Satılmalarını engellemek için ne değişebilir?" dedi.

Hurda endüstrisindeki üst düzey isimler, çalınan "katalizörlerin" lisanssız hurda toplayıcılarından bazı ahlaksız lisanslı şirketlere, değerli metallerin izlenemez hale geldiği yerden aktarıldığına inanıyor.

Değişmesi gereken şey, diyorlar ki, demiryollarını ve elektrik şebekelerini yıkan bakır hırsızlıklarına yanıt olarak 2013 yılında kabul edilen bir yasanın uygulanması.

Kolay bir pazar

Hurda Metal Satıcıları Yasası, nakit satışları yasaklayarak ve satıcılar üzerinde çok daha iyi kimlik kontrolleri yapılmasında ısrar ederek metal hırsızlarını kolay bir pazardan mahrum bırakacaktı.

Konseylere, lisanslı bayileri denetleme ve ruhsatsız işletmecileri kapatma yetkisi verildi.

Ancak 5 Canlı Araştırma bunun olmadığını keşfetti.

Ekim 2018'de 243 İngiliz lisans konseyine, yeni kurallara uyulmasını sağlamak için defterlerinde kaç adet lisanslı hurda bayisinin ziyaret edildiği soruldu. Rakamlar, yalnızca bir kısmının denetlendiğini ve daha da az sayıda bayinin - lisanslı ve lisanssız - kapatıldığını ortaya koydu.

5 Live Investigations, bu yılın Şubat ayında aynı konseylere aynı soruları sordu ve çok az gelişme buldu.

Yaklaşık 120 konsey son 28 ayda herhangi bir hurda bayisini ziyaret etmemişti ve diğerlerinin çoğu yalnızca bir veya iki kez teftiş etmişti.

Bununla birlikte, az sayıda konsey, genellikle polisle ortak operasyonlarda, haydut satıcıları teftiş etmiş ve bunlara karşı önlem almıştı.

Sorunun bir kısmı, Hurda Metal Satıcıları Yasası yürürlüğe girdiğinde binlerce hurda bayisinin lisans programından çekilmeyi seçmesidir.

Sektör, bunların çoğunun artık internette reklam veren ve soru sorulmadan katalitik konvertör satın alan bayiler olduğunu söylüyor.

Konseylerin sınırlı yetkileri vardır

Yerel Yönetimler Derneği'nden Nesil Çalışkan, Hurda Metal Satıcıları Yasası'nın metal hırsızlıklarının azalmasına katkıda bulunduğunu, ancak kısmen yükselen metal fiyatları nedeniyle yeniden artışa geçtiğini söyledi.

"Konseyler sınırlı kaynaklarını olabildiğince verimli bir şekilde hedefliyor ve sorunların tespit edildiği durumlarda yaptırım uygulayabilirler" dedi.

"Konseylerin lisanssız operatörlerle mücadele etme yetkileri sınırlı ve LGA, hükümeti yerel yetkililerin haydut operatörlerle mücadele etmesine yardımcı olmak için daha fazla uygulama yetkisi vermeye çağırdı."

İçişleri Bakanlığı, eylemin polis ve yerel yetkililer için hala güçlü bir araç olduğunu söyledi, ancak hırsızlıkları durdurmak için daha neler yapılabileceğini görmek için polis ve endüstri ile birlikte çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Altındağ Polisi, sürücülerin arabalarını korumak için bazı şeyler yapabileceklerini söylüyor:

• Mümkünse, gözetimsiz olarak aracınızı kilitli bir garaja park edin.

• Bu mümkün değilse, aracınızı mülkünüze mümkün olduğunca yakın, kalabalık, iyi aydınlatılmış bir alana park edin.

• Aracınıza onaylı bir alarm takmayı düşünün. Aracınız kaldırıldığında veya yana yatırıldığında etkinleşenler özellikle etkilidir.

• Bir katalitik konvertör koruma cihazı veya işaretleme sistemi kullanın.

Hakkımızda

Catkon, kullanılmışkatalitik konvertörlerinönde gelen bir alıcısıdır ve son 20 yıldırkatalitik konvertörlerigeri dönüştürüyoruz.Bu nedenle, 10000'den fazla öğeyi listeleyen ve neredeyse her gün Devamı

Hizmetlerimiz

Hızlı Erişim

İletişim Bilgilerimiz

  1. Adres: Yenimahalle/ANKARA
  2. Telefon:
  3. Telefon:
  4. E-posta: info@catkon.com